Ígérem, hogy az eddigi legunalmasabb és leghosszabb oktatóvideó következik. Hangközökről, akkordokról esik szó az alábbi videóban. Sokat gondolkodtam, hogyan lenne a legcélszerűbb bevezetni a témát, és nem volt egyszerű dolgom. Nem véletlen, hogy minderről heteken, hónapokon, sőt éveken keresztül tanulnak a gyerekek a zeneiskolában, a felnőttek az egyetemen. Szolmizálásról nem is esik szó egyáltalán a videóban (holott az iskolában szolmizálni előbb tanulunk mint az ABC-s hangokat), úgy éreztem, ha még a szolmizálás és a hangsorok viszonyáról is magyaráznék, végképp követhetetlen lenne a téma (esetleg majd egy következő videóban).
Végül előzetes terv nélkül nekifutottam, hogy elmondjak néhány alapvető dolgot, bízom benne, hogy azért valamennyire követhető lett.
Az ABC-s hangok így következnek egymás után:
[C] [C# = Db] [D] [D# = Eb] [E] [F] [F# = Gb] [G] [G# = Ab] [A] [A# = Hb] [H] [C] ... stb.
Kiejtve:
[cé] [cisz = desz] [dé] [disz = esz] [é] [ef] [fisz = gesz] [g] [gisz = ász ("rövid" á-val ejtve)] [á] [áisz = bé] [há] [cé] ...
Érdemes ezt nagyon jól megtanulni, ha szükséges, a videó nézése közben ide lehet pillantani a hangsorra. (Angol-amerikai kottákban a Hb-t Bb-nek jelölik, a H-t pedig B-nek.) Itt most nem foglalkozom azokkal az extrém esetekkel, amikor az E-t vagy a H-t felemeljük vagy az F-et, illetve a C hangot leszállítjuk (merthogy erre is van lehetőség). És még a videó előtt egy titkot elárulok: a zongorán a fekete billentyűk azok, amelyek itt, a hangsorban módosított hangként szereplnek. A nem módosított hangok értelemszerűen a fehér billentyűk.
Ha esetleg valami nem egyértelmű a videóban vagy kérdés merül fel, szívesen válaszolok!
Utolsó kommentek