HTML

Magyar Ukulele Blog

A magyar ukulelések közösségét összefogó blog.

English version: Uke 'n' Play

Ha éppen nem ukulelézünk, az agyunkat tornáztatjuk:

Információk, elérhetőség

E-mail és Google talk cím:



                                                   

 

A Magyar Ukulele Blogot a Goldenblog 2011-es versenyen a zsűri beválogatta a szakértői kategória top10-be.

Akkordtáblázat

KEDVEZMÉNYES HANGSZERVÁSÁRLÁS

Még nincs ukulelém!
Miért jó megtanulni ukulelézni?
A zenehallgatásról
Miért érdemes zenét tanulni, zenélni?
A hangszeres játék jótékony hatásai
Ismerkedés az ukulelével I.

Ismerkedés az ukulelével II.
Ukulelevásárlás
Ukulelevásárlás kisgyereknek
Tokkérdés
MONO - a félkemény tokok Volvója

Kipróbált ukulelék:
Kala, a kis színes
Kala KA-S
Kala KA-MC
A Kala szoprán banjoleléje
Kala U-BASS I.
Kala U-BASS II.
Lanikai LU-11 - A tökéletes első ukulele
Lanikai LU-21
Lanikai LU-21C
Lanikai LU-21CE
A Risa koncert méretű ukuleléje diófából
Szivardobozlele

 

Már van ukulelém!
Friss ukuleletulajdonosoknak I. - a hangszer tartása, pengetése
Friss ukuleletulajdonosoknak II. - az első akkordok
Pengetési technikák kezdőknek
Az összes akkord (középhaladóknak)
Hangolódjunk!

Online ukulelehangoló
A relatív hangolás
Zeneelméleti alapok - csak türelmeseknek!
Hangszertanulás, hangszervásárlás (humor)
Latinos dallamok az erdőben
Blues ukulelére és zongorára

Ukulelére feldolgozott dalok:
3 Non Blondes - What's Up feldolgozás
4 Non Blondes - What's Up
Adele - Rolling In The Deep
Boldog szülinapot!
Bon-Bon - Valami Amerika
Cee Lo Green - Forget You
Creedence Clearwater Revival - Have You Ever Seen The Rain
Creedence Clearwater Revival - Proud Mary
Csendes éj
Indiana Jones
Indiana Jones - heavy metal
Komár László - Halványkék szemek
Kiskarácsony, nagykarácsony
Mendelssohn - Nászinduló
Mennyből az angyal
Mennyből az angyal – Hogyan játsszuk?
Nemzeti dal
Tankcsapda - A rock and roll rugója
Tavaszi szél vizet áraszt
The Beatles - A Hard Day's Night
The Beatles - From Me To You
The Beatles - I Feel Fine (3 ukulelére)
The Beatles - Let It Be
The Beatles - Nowhere Man
The Beatles - Twist and Shout
The Lion Sleeps Tonight - Így altass oroszlánt!
The Mamas & The Papas – Dream a Little Dream of Me
The Mamas & The Papas – Dream a Little Dream of Me - Hogyan játsszuk?
Pachelbel D-dúr kánonja
Pachelbel D-dúr kánonja - Hogyan játsszuk?
Quimby - Most múlik pontosan
Republic - 67-es út
Republic - Szállj el, Kismadár

Ha csak úgy olvasgatnál:
Pink Martini
A legifjabb padawan
A méret nem lényeg II.
Paul McCartney koncertjén jártunk - élménybeszámoló
Három év kihagyott felvételei
A méret nem lényeg!
Lanikai UkeSB
A portlandi vendég I.
A portlandi vendég II.
Fut a kicsi kordé...
Ukuleleszó a karanténból
Ukulele wars
Bohemian Rhapsody - MUSIKMESSE 2012
MUSIKMESSE 2012 - Frankfurt - az ukulelekínálat
Ukulelevásárlás Mankával az Ethnosoundban
Filmzenék
Elbúcsúzunk Bill "Tappy" Tapiától
*(l)ele
A sarod és a közel-keleti lant esete...
Ethnosound - ukuleleteszt, blues jam :)
Ukulelézett, Mylord?
Ukulelére hangolva
Látogatás az Ethnosoundnál
Vendég a háznál: zongora
A zene és a humor
Banjolele
Ukulele blues
Build Me Up Buttercup
Blogmacska
Kedvcsináló - avagy a kihagyhatatlan videó
Az első magyar ukulele blog

A bejegyzések időrendben:
Első oldal (a frissebb bejegyzések)
Második oldal
Harmadik oldal
Negyedik oldal
Ötödik oldal
Hatodik oldal
Hetedik oldal
Nyolcadik oldal
Kilencedik oldal
Tizedik oldal
Tizenegyedik oldal
Tizenkettedik oldal
Tizenharmadik oldal
Tizennegyedik oldal
Tizenötödik oldal
Tizenhatodik oldal
Tizenhetedik oldal
Tizennyolcadik oldal
Tizenkilencedik oldal (legkorábbi bejegyzések)

Partner oldalak:
www.kamatkalkulator.hu
www.mesterlogika.hu

www.ethnosound.hu
www.ringato.hu
www.torvenyfigyelo.hu
www.hatarido-szamitas.hu

Címkék

adele (1) akkord (63) akkord lefogása (37) április (1) ás és (1) baki (1) banjo (1) banjolele (1) bariton (2) barré (1) basszusukulele (1) beatles (11) blog (2) blues (1) bon bon (1) boogie woogie (1) búék (1) bund (26) ccr (1) dal (37) dallam (4) dalszöveg (3) dob (1) dream (2) dúr (28) együtt zenélés (8) erdő (1) esküvő (1) ethnosound (3) fej (1) feldolgozás (36) fesztivál (2) filmzene (2) flamenco (2) foundations (1) from me to you (1) gitár (1) goldenblog (1) halványkék (1) hanglyuk (3) hangolás (21) hangológép (11) hangszerbolt (16) hangszerkészítés (2) hangszertanulás (3) hangszervásárlás (6) heavy metal (1) hegedű (4) humor (1) húr (28) húros hangszer (23) illés (1) indiana jones (4) john williams (1) kabala (1) kala (5) karácsony (5) kíséret (20) klasszikus (2) komár (1) komolyzene (3) koncert (5) kotta (8) külföld (1) lanikai (15) lászló (1) let it be (2) lion (1) macska (1) Martini (2) mendelssohn (2) moll (16) nászinduló (1) népdal (1) nyak (1) összhangzattan (2) pengetés (30) petőfi (1) pihenés (2) Pink (2) poén (1) queen (1) quimby (1) republic (2) ringató (1) Risa (1) rock and roll (2) rolling+in+the+deep (1) rumba (1) sleeps (1) spanyol (1) star wars (2) szolfézs (1) szoprán (2) születésnap (1) tempó (3) tenor (1) test (4) tok (3) tolcsvay (1) tonight (1) ukulele (73) ukulelevásárlás (18) ukulele fogása (15) ukulele orchestra of great britain (1) ukulele tartása (13) valami amerika (1) vicc (2) zene (34) zenehallgatás (3) zenekar (6) zenélés (38) zenész (3) zenetanulás (33) zongora (6) Címkefelhő

Utolsó kommentek

Az ukulele részei, hangolása

Az alábbi képen szemléltetjük az ukulele részeit, amelyek elnevezései - a rokonságból kifolyólag - teljesen megegyeznek a gitár részeinek neveivel (adott részre több elnevezés is létezhet):

 

Ennek olyan borzasztóan nagy gyakorlati jelentősége nincs, de azért mégis illik tudni megnevezni, melyik részéről beszélünk a hangszerünknek, és a hangolókulcsot nem úgy nevezzük, hogy "az a kis tekerős izé" stb. :).

Annál nagyobb jelentősége van a hangolásnak. Főleg kezdők számára tűnhet ez nyűgnek vagy jelenthet nehézséget, pedig nem az, és nagyon fontos, kihagyhatatlan lépés az ukulele megszólaltatása előtt. Nézzük tehát, hogyan lehet behangolni a hangszerünket. Előrebocsátom, hogy itt a szokásos hangolásról írok, az a célom, hogy egy olyan teljesen kezdő is boldoguljon, aki most ért haza a boltból az új ukuleléjével, jelen bejegyzésben tehát nem érintem a speciális húrozásokat, hangolásokat. (Zenei képzettséggel rendelkező olvasóktól türelmet kérek, ha esetleg hiányérzetük támadna, jelen bejegyzésben nem mennék bele semmilyen - még alapvető - zeneelméleti fejtegetésbe sem.)

Ha az ukulelét "gitártartásban" a kezünkbe fogjuk, akkor fentről lefelé a következő névvel illethetjük a húrokat: G-húr, C-húr, E-húr és A-húr. A gitártartást remélem, senkinek sem kell magyaráznom (láttál már gitározó embert??), a húrok elnevezéséről egyelőre annyit, hogy értelemszerűen az általuk megszólaltatott hangról vannak elnevezve. Ez a G-C-E-A sorrend akkor igaz, ha a bal kezünkben tartjuk az ukulele nyakát (a jobb kezesek jellemzően). Hiszen ha az uksi nyakát áttesszük a jobb kezünkbe (a bal kezeseknél jellemző ez), akkor a húrok sorrendje máris megfordul. Így is lehet persze rajta játszani... de erre majd a későbbiekben visszatérünk. Tehát a hangolásról: feltételezem, hogy nem egy ordenáréatomállat módon lehangolt hangszert fogunk a kezünkbe: ebben az esetben ha sorban, lassan megszólaltatjuk a húrokat, észrevehető, hogy a G-húr "magas", ezt követi egy mély C, majd az E, ezt követi az A.

A rendesen felhangolt ukulelén a "magas" G-húr hangmagassága az E és az A húr között van. Ha valaki fogott már hagyományos gitárt a kezében, tudhatja, hogy a gitáron nem ilyen a húrok sorrendje, ott a legmélyebb húrtól a legmagasabbig követik egymást a húrok lefelé. Az ukulelének ez tehát egy specialitása, hogy a legfelső húr egy "magas" húr. Ez (is) adja egyébként az ukulele nagyon jellegzetes hangzását. (Vannak egyébként, akik ezt a magas G-t lecserélik alacsony G-re, azaz a C-húrnál mélyebb hangzású G-húrra.)

Összegezve tehát: magas G-húr, C-húr, E-húr, A-húr. Hogyan lehet tehát behangolni az uksi húrjait ezekre a hangokra? Létezik abszolút és relatív hangolás. Én az abszolút hangolás híve vagyok, ami azt jelenti, hogy a húrokat ténylegesen arra a hangra hangoljuk be, "ami a nevük". A G-t tehát G-re, a C-t C-re stb. (A húrok jelölése nyilvánvalóan megegyezik azzal a hangmagassággal, amelyiken elvileg meg kell szólalniuk.) A relatív hangolásnál kiválasztunk egy húrt, és a többi húrt ahhoz az egyhez igazítjuk, így valószínűleg a G-húr nem fog pontosan G hangon megszólalni, azonban a legjátszott dallam vagy megpendített akkord mégsem lesz hamis, hiszen a másik három húr hangmagasságát a kiválasztott egy húr hangmagasságához képest állítjuk be, tehát nem lesz hamis a hangszer. Ha egyáltalán nincs kéznél semmilyen hangolóeszköz (vagy legalább egy hangvilla), akkor muszáj a relatív hangolást alkalmaznunk, de közös hangszeres játékra ez a módszer szinte teljesen alkalmatlan. Elég is ennyi a relatív hangolásról, nem szeretném bonyolítani a dolgokat, majd esetleg egyszer visszatérek rá, maradjunk az egyszerűbb és biztosabb abszolút hangolásnál.

Az abszolút hangoláshoz mindenképpen szükségünk van egy "külső segítőre", ami valamilyen módon mutatja vagy ellenőrzi, milyen irányban kell adott húr feszességén módosítanunk. (Azt talán mondanom sem kell, hogy a hangolókulcsok tekerésével feszesebbé - azaz magasabbá - vagy lazábbá - azaz mélyebbé - hangolhatunk egy húrt.) Az interneten rengeteg hangolóprogram létezik, kimondottan ukuleléhez is készítettek jópárat, én régebben ezt használtam:

Online Ukulele Tuner

A négy húr megnevezése alatt ott a play gomb, aminek a nyomogatásával újra és újra meghallgathatjuk az adott hangot. Az ukulele hangolókulcsát pedig addig kell tekergetnünk (finoman, óvatosan) és azt az egy húrt pengetnünk, amíg ugyanazon a hangon meg nem szólal, mint amit a gép kiad. Ehhez némi gyakorlat kell, elsősorban a fülünket kell hegyezni, hogy a gép által lejátszott hang magassága tökéletesen megegyezzen a megpengetett húr által kiadott hang magasságával. A kezdőknek felhívom a figyelmét, hogy mindenképpen legyenek türelmesek, hamar bele fognak jönni, ne elégedjenek meg pontatlanul behangolt uksival, mert rondán szólnak majd az akkordok.

Aki rászánt 3-4.000 forintot egy hangológépre, annak valamivel könnyebb dolga van, hiszen a hangológépeknek kis mikrofonjuk van, amelyen keresztül "hallják" a hang magasságát, és egy skálán mutatják, hogy adott húr mély-e, magas-e vagy éppen jól van behangolva. Ebben az esetben a hangolásnál nincs szükség a fülünkre, mondhatnánk úgy is, hogy ez a vizuális hangolás.


...kicsit még alacsony a G-húr... a bal alsó hangolókulcs állását figyeljétek!.... a jobb oldali képen már jó a G-húr hangolása!

Megjegyzendő, hogy a G-C-E-A hangolás a szoprán, a koncert és a tenor méretű ukulelék jellemzője, a bariton méretű ukulelét - húrkészlettő függően - D-G-H-E -re is szokták hangolni, de erről majd egy másik bejegyzésben...

Soha senki ne spórolja meg a pontos hangolást, hiszen ez az ukulelejáték alapja! A kezdők türelmesen próbálgassák, lehet, hogy eleinte akár öt percig is eltart, mire jól sikerül a hangolás, amit egy kis gyakorlattal akár 15-20 mp alatt el lehet majd végezni.


Ha tetszik a blog, kövess minket Facebookon!


Címkék: test fej nyak ukulele hangolás bund húros hangszer hangológép hanglyuk

komment

Ukulelézés előtt/után:

A bejegyzés trackback címe:

https://uksi.blog.hu/api/trackback/id/tr72557410

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

süti beállítások módosítása