A magyar ukulele blog létrehozásával célom, hogy minél több emberrel ismertessem meg ezt a kis csodálatos hangszert, és hozzak kedvet nekik az ukulelézéshez. Remélem, az index ukulele fórumának olvasóit, kommentelőit is ide tudom csábítani.
A későbbiekben igyekszem minél több érdekes témáról írni (akkordokról, dalokról, márkákról, ukuleleszerelésről, valamint az ezzel kapcsolatos személyes tapasztalataimról stb.) úgy, hogy kezdők és haladók is megtalálják az őket érdeklő bejegyzéseket. Leírásaimban igyekszem majd közérthető lenni, hogy a teljesen kezdők is megértsék az alapvető dolgokat, a nekik szóló bejegyzésekben a zeneelméleti alapokat is el fogom majd magyarázni.
Elsőként a legfontosabb tudnivalók következnek az ukuleléről. A Wikipédia szerint:
"Az ukulele egy húros hangszer, tulajdonképpen a gitár kicsi, négyhúros változata. Sokan mint hawaii gitárt ismerik, hiszen a polinéz szigetvilág kedvelt hangszere.
Az ukulelét általában Hawaii zenéjével azonosítják, ahol a neve durva fordításban "ugróbolhát" jelent. Az 1880-as években alakult ki a portugál braguinha és a rajão keveréséből. 1879-ben három ember érkezett a Ravenscrag fedélzetén Portugáliából Hawaiira, Honoluluba, akiket az első ukulelekészítőkként tartunk számon: Manuel Nunes, José do Espírito Santo és Augusto Dias. Egyikük, Manuel Nunes szomszédja volt a híres ukulelejátékosnak, Bill Tapiának. Az első hangszerét neki adta el 1915-ben 75 centért.
Az ukulelének négy főbb változata ismert (a kisebbtől a nagyobb felé haladva): szoprán (az eredeti méret), koncert, tenor (1920 óta) és bariton (az 1940-es évek vége óta). A tenor hangszeren a húrok néha duplázva vannak: a hathúros (amikor az első és a harmadik húr van duplázva) és a nyolchúros (amikor mind a négy húr duplázva van) változat ismert.
Az ukulelék (kivéve a bariton méretűt) általában C6 akkord szerint vannak hangolva, azaz G-C-E-A a legfelső húrtól a legalsóig haladva, úgy, hogy a G egy oktávval meg van emelve, "beszúrva" ezzel az E és az A húr hangmagassága közé.
George Harrison élete utolsó éveiben nagyon érdeklődött az ukulele iránt. Mindig hordott magánál kettőt, hogy legyen kivel játszania. További híres emberek, akik játszottak ukulelén: Paul McCartney, Jimi Hendrix, Brian May, Neil Armstrong, Tony Blair és Elvis Presley."
(Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Ukulele - kicsit pontosítottunk a Wikis leíráson)
Annyival kiegészítem a fenti, "hivatalos" leírást, hogy sajnos a neten sok helyen "gyerek gitárként" emlegetik, ez azonban nem igaz. Csupán kisebb méretéből következően nem lesz "gyerek gitár".
Akik még nem láttak élőben ukulelét, nehezen tudják elképzelni a méreteit. YouTube-on rengeteg ukulelés videó van, érdemes ott keresgélni (a későbbiekben egy-egy bejegyzést fogok szentelni néhány jobb vagy különlegesebb videó elemzésének). Készítettem fotót egy koncert méretű ukuleléről, hogy jól látsszanak a méretarányok:
És végül egy kis kedvcsináló a világ legjobb ukulelejátékosától:
Valószínűleg ez legtöbbünk számára elérhetetlen szint, mégis érdemes gyönyörködni Jake játékában. Ez a videó a tökéletes bizonyíték arra, hogy az ukulele nem játékhangszer (sajnos sokan annak tartják), hanem egy "komoly" hangszer, amiből sok gyakorlással fantasztikus dolgokat lehet elővarázsolni.
Utolsó kommentek